Warsztaty lutnicze

Warsztaty lutnicze składają się z wielu elementów. Obejmują one część praktyczną i teoretyczną oraz bezpieczeństwo w czasie pracy, które jest niezbędne w procesie nauczania podczas warsztatów.

Wykonywać będziemy różne instrumenty od bardzo prostych grzechotek, kijów deszczowych, kołatek piszczałek do elementów skrzypiec (dla bardziej zaawansowanych kursowiczów). Zajęcia te mają za zadanie przybliżenie nie tylko samej budowy skrzypiec i tego pięknego zawodu istniejącego od pięciuset lat w niezmienionej formie, ale przede wszystkim dają uczestnikom warsztatów możliwość spróbowania swoich sił w pracy ostrymi oraz niespotykanymi na co dzień narzędziami. Narysowanie i wycięcie efów, czyli otworów rezonansowych to bardzo trudne zadanie wymagające użycia piłki włośnicowej oraz noży i pilników iglakowych o różnych kształtach.

Sposoby łączenia, klejenia różnych materiałów, elementów będą również tematem zajęć praktycznych w trakcie wykonywania prostych instrumentów wykonywanych przez dzieci.

W tym roku będziemy starać się wykonać instrumenty takie jak lira pentatoniczna, afrykańskie bębęnki szamańskie, kalimba oraz będziemy realizować autorskie pomysły warsztatowiczów wykorzystując do tego materiały zarówno drewniane, metalowe jak i strunowe.

Skip to content