Warsztaty technik studyjnych i reżyserii dźwięku

Celem warsztatów jest wprowadzenie uczestników do świata profesjonalnej realizacji nagrań dźwiękowych.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają podstawowe zasady powstawania dźwięku. Dokonują analizy poszczególnych instrumentów poczynając od pradawnych piszczałek, didgeridgo i fletów, a kończąc na saksofonach, skrzypcach, instrumentach klawiszowych analogowych, klawiszowych cyfrowych i wirtualnych.

Następnym etapem jest przedstawienie urządzeń rejestrujących, takich jak:

mikrofony pojemnościowe i dynamiczne, kamery pogłosowe, różne rodzaje kabli, przejściówki i wiele innych, wraz z informacją na temat ich właściwego użytkowania.

Po zapoznaniu uczestników z podstawowymi informacjami warsztaty skupiają się na praktycznym zastosowaniu nabytej wiedzy. Na tym etapie uczestnicy tworząc własne kompozycje lub współtworząc kompozycje wcześniej przygotowane rozpoczynają w asyscie prowadzącego nagranie (tzw. sesje). Każdy uczestnik ma możliwość doświadczenia na czym polega trudność pracy z mikrofonem, a także w jaki sposób śpiewać czy grać z całym zespołem w studio lub do tzw. clicka. Poza tym, wszyscy poznają podstawy obsługi i zasady działania profesjonalnych programów do obróbki i rejestracji dźwięku, takich jak Pro tools oraz bardziej dostępny dla amatorów Ableton. Warsztaty zmierzają do tego, by uczestnicy samodzielnie nagrali własną kompozycję lub przygotowali przestrzeń dźwiękową pod różne wydarzenia artystyczne, na przykład Wielkie Przedstawienie. Poza nagrywaniem własnego głosu oraz głosu innych ludzi, uczestnicy nagrywają instrumenty żywe i elektroniczne, a także różnego rodzaju odgłosy otaczającego ich świata. W trakcie warsztatów uczestnicy zdobywają bardzo praktyczną wiedzę, która przydatna jest nie tylko w studio nagrań, ale również w życiu codziennym. 

Warsztatowicze nabierają świadomości tego czym jest słuch, jak funkcjonuje, w jaki sposób odbieramy różne częstotliwości i od czego one zależą. Poznają też odpowiedź na pytanie dlaczego dźwięki o niskich częstotliwościach słyszymy mimo pozamykanych drzwi i okien, a także uczą się w jaki sposób szanować swój słuch by służył im jak najdłużej. Co więcej, warsztatowicz przełamuje barierę strachu przed publicznym wystąpieniem, poznając swój głos, który zawsze wydaje się nam być “nie naszym”.

Uczy się też koncentracji, współpracy z innymi, umiejętności improwizacji oraz ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań.

Nabiera pewności siebie i świadomości jak trudnym, a zarazem jakże ciekawym wyzwaniem potrafi być, z punktu widzenia laika, nagranie czegoś równie oczywistego jak własny głos.

Skip to content