Warsztaty Instrumentalne

Tam, gdzie muzyka jest doświadczana jako coś subiektywnego, czyli w grze na jakimś instrumencie staje się znakomitym środkiem , działającym kształcąco.

Podczas warsztatów instrumentalnych Warsztatowicz ma możliwość dotykania, grania na przeróżnych instrumentach z całego świata ( jest ich ok. stu ) i od początku zachęcany jest do przełamywania lęku przed używaniem instrumentów ( ” boję się, że coś zepsuję ” ) przy jednoczesnym uświadomieniu, że instrumenty to nie zabawki i nie można ot tak sobie na nich “bębnić ” ).

Mistrz prezentuje poszczególne instrumenty, omawiając ich historię oraz budowę, prezentuje grę na każdym z instrumentów osobno, a potem w zespole.
Na warsztatach instrumentalnych Warsztatowicz ma styczność z następującymi instrumentami:
fortepian akustyczny, elektroniczny, keybord, skrzypce, altowa, wiolonczela, kontrabas, saksofon sopranowy, altowa, tenorowy, oraz elektroniczny, gitara basowa, elektryczna, akustyczna, przeróżne instrumenty dęte drewniane z całego świata ( flety proste sopranowy, altowy, tenorowy, basowy, sopiłki, oktawówki, piszczałki i inne), lira korbowa, perkusja, bębny, konga, bongosy, djemby, grzechotki, kołatki, dzwonki chromatyczne, metalofony, ksylofony, misy tybetanskie, kije deszczowe oraz wiele innych tzw ” przeszkadzajek “.

Warsztaty instrumentalne uczą takich ważnych rzeczy w muzyce jak: współbrzmienie akustyczne, współpraca w zespole, w którym Warsztatowicze uczą się grać określone rytmy, zmieniać je i naśladować na określone sygnały. Uczą się skupienia, szacunku do siebie nawzajem poprzez świadome uczestnictwo i branie na swe ramiona odpowiedzialności za całość wykonania utworów ( nie mogą sobie przeszkadzać, wyśmiewać błędów, albo grać ” pod prąd ” ).

Na tego rodzaju warsztatach Warsztatowicz kształtuje w sobie samodyscyplinę i samozaparcie wynikająca z chęci i radości wspólnego muzykowania. Dowiaduje się, jak trudne jest opanowanie choćby w najmniejszym, podstawowym stopniu umiejętności grania na jakimkolwiek instrumencie.

Zajęcia na warsztatach instrumentalnych doskonale regulują współpracę półkul mózgowych ( są na to przygotowane starannie dobrane ćwiczenia ) człowieka, a także wzmacniają poczucie rytmu i synchronizują rytmy biologiczne wszystkich uczestników. Wzbudzają radość i chęć zabawy, rozluźniają mięśnie całego ciała i są naturalnym regulatorem pozbywania się stresów.

Oczywiście wszystkie ćwiczenia , zarówno te indywidualne jak i zbiorowe dążą do ukazania efektów pracy Mistrza i Warsztatowiczow podczas Wielkiego Przedstawienia, co jest wspaniałym doświadczeniem osobistym i zespołowym, przynoszących zawsze wiele satysfakcji każdemu wykonawcy i publiczności.

Skip to content