Cel warsztatów
Warsztaty mają na celu podnoszenie kompetencji pedagogicznych i wspieranie osób dorosłych w radzeniu sobie w kontaktach z dziećmi i młodzieżą; w tworzeniu bezpiecznych relacji, opartych na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.
Są również propozycją uzupełnienia wiedzy oraz wzbogacenie warsztatu doświadczeń na podstawie autorskich metod pracy Agaty Steczkowskiej.
Warsztaty trwają 20 godzin rozłożonych w ciągu 2 dni, daty do ustalenia
Wprowadzenie – omówienie planu pracy podczas warsztatów
Pokaz i omówienie filmu krótkometrażowego w reżyserii Pawła Althamera i Agaty Steczkowskiej pt. “Teledysk” nagrodzonego na Biennale Dziecka Poznań 2003 r.
Wykład dotyczący umiejętności i sposobów ciekawego prowadzenia zajęć muzycznych oraz stosowania programu wychowawczego poprzez muzykę.
Ćwiczenia przygotowujące aparat śpiewu
Rozśpiewka obejmująca skalę wszystkich głosów zespołu śpiewaczego na podstawie ćwiczeń zawartych w autorskich materiałach zapisu nutowego.
Rozczytanie i interpretacja wybranych pieśni chóralnych w opracowaniu Agaty Steczkowskiej
Dyskusja otwarta: pytania, odpowiedzi, wymiana doświadczeń.
Wykład obejmujący zagadnienia poprawnej intonacji, współbrzmienia chóru w obrębie poszczególnych głosów, oraz pomiędzy głosami; znaczenia dykcji i śpiewania samogłosek; oddechu dobieranego i wymiennego oraz sposobów rozpoczynania, rozwijania i zakańczania frazy.
Ćwiczenia praktyczne w obrębie zagadnień poruszanych w trakcie wykładu.
Wykład obejmujący następujące zagadnienia: Nauczyciel – dyrygent, sala prób, o próbach I koncertach, różnice w prowadzeniu chórów chłopięcych dziewczęcych i dziecięcych, woklane przygotowanie chórzystów I solistów, jak wykreować hymn szkoły wraz z uczniami.
Rozśpiewka obejmująca skalę wszystkich głosów zespołu śpiewaczego na podstawie ćwiczeń zawartych w autorskich materiałach zapisu nutowego ciąg dalszy.
Zapoznanie uczestników z autorskimi materiałami w formie : “ Zeszytów do muzyki “, “Histprii muzyki w pigułce “, “ Solfeża chórzysty “
Dyskusja otwarta: pytania, odpowiedzi, wymiana doświadczeń.
Rozdanie certyfikatów uczestnictwa w warsztatach
Cel warsztatów
Warsztaty mają na celu uzupełnienie wiedzy oraz wzbogacenie warsztatu doświadczeń nauczycieli o formy interesującego prowadzenia zajęć i wzbudzanie pozytywnych skojarzeń dotyczących śpiewu wśród uczniów. Zapoznanie uczestników z autorskimi metodami pracy z chórami szkolnymi, zespołami i solistami opartymi na wieloletnich doświadczeniach prowadzącej jako dyrygentki licznych chórów oraz nauczycielki szkolnej.
Warsztaty trwają 20 godzin rozłożonych w ciągu 2 dni, daty do ustalenia
Wprowadzenie – omówienie planu pracy podczas warsztatów
Pokaz i omówienie filmu krótkometrażowego w reżyserii Pawła Althamera i Agaty Steczkowskiej
pt. “Teledysk” nagrodzonego na Biennale Dziecka Poznań 2003 r.
Dyskusja o zachowaniach dzieci i młodzieży wypowiadających się w filmie
Stawianie granic wychowawczych i przestrzeganie ich
Pochwały motywujące
Wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka
Dyskusja otwarta: pytania, odpowiedzi, wymiana doświadczeń
Rozwijanie inteligencji emocjonalnej (jak radzić sobie z uczuciami)
Nienaciskowe metody zachęcania dziecka do współpracy
Refleksje na temat powszechnie stosowanego systemu kar i nagród
Dyskusja otwarta: pytania, odpowiedzi, wymiana doświadczeń.
Omówienie interesujących systemów szkolnych
Kontrowersyjne szkoły – pokaz filmu dokumentalnego “Summerhill”
Dyskusja otwarta na temat obejrzanego filmu
Rozwiązywanie problemów i konfliktów bez pokonanych
Łagodnie o rozstaniu rodziców
Dyskusja otwarta: pytania, odpowiedzi, wymiana doświadczeń
Przerwa z poczęstunkiem
Uwalnianie dziecka od grania ról
Rodzeństwo bez rywalizacji
Zachowania agresywne – mały tyran
Miejsce dziecka w rodzinie, szkole
Dyskusja otwarta: pytania, odpowiedzi, wymiana doświadczeń
Rodzaje inteligencji
Jak zbadać wrodzone predyspozycje dziecka i odnaleźć pasje
By dziecko chciało chcieć
Dyskusja otwarta: pytania, odpowiedzi, wymiana doświadczeń
Przerwa z poczęstunkiem
Nauczyciel – Uczeń – Rodzic – trzy punkty widzenia, inteligentne metody komunikacji
Muzykoterapia – praktyczne wskazówki
Muzykowanie – rozwój umysłu, wzmacnianie więzi
Rozdanie certyfikatów uczestnictwa w warsztatach
Jestem młodą nauczycielką. Mój staż pracy to zaledwie 3 lata, ale czuję ogromną odpowiedzialność za to co robię. Pracuję jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 255, w klasie 0. W mojej klasie jest 27 dzieci, i każde z Nich jest jedyne w swoim rodzaju. Chcę rozwijać Ich możliwości i talenty, oraz inspirować Ich swoją osobą.
Warsztaty z p. Agatą Steczkowską, szczerze uważam, za jedne z najbardziej inspirujących spotkań jakich doświadczyłam w moim życiu. Podczas tych dwóch owocnych spotkań, poznałam wiele ciekawych pomysłów na rozwijanie i umuzykalnianie dzieci. Poruszyliśmy również wiele wątków teoretycznych, a także praktycznych. Dzięki ogromnemu doświadczeniu p. Agaty, poznałam wiele możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, jakie mogą przydarzyć się w mojej pracy.
Spotkania odbyły się w bardzo miłej i sprzyjającej atmosferze. Każdy mógł wymienić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, wątpliwościami itd. Z takich dyskusji, można naprawdę wiele wynieść.
Uważam, że spotkania na tym poziomie są konieczne. Inwestując w nauczycieli, inwestujemy w nasz kraj i nasze społeczeństwo. Nie rozumiem, dlaczego tak cenna informacja – informacja o warsztatach – nie dotarła do koleżanek, pracujących w innych placówkach dzielnicy Praga Południe. Jestem pewna, że gdyby tylko o tym wiedziały, chętnie skorzystały by z takiej możliwości. Może warto przyjrzeć się temu, jaki jest przepływ informacji – bardzo cennych informacji.
Marzą mi się całe cykle takich spotkań, bo potencjał jakie zostaje uruchomiony podczas takich spotkań, jest każdemu nauczycielowi potrzebny do życia jak powietrze. Jeśli można uskrzydlić, wesprzeć i naładować akumulatory nauczycieli, to właśnie przez spotkania z ludźmi na takim poziomi jak p. Agata, która uczy i motywuje całą sobą – osobowością, doświadczeniem, kulturą osobistą, poczuciem humoru, pewnością siebie, zaangażowaniem i całą masą cech, które powinien widzieć w swoim nauczycielu każdy uczeń.
Bardzo dziękuję za to co już było i apeluję o więcej!!!!!
Katarzyna Górska
Szkoła Podstawowa nr 255 im. C. K. Norwida, Warszawa.