Prowadzone w ramach Mistrzowskich Warsztatów Artystycznych Agaty Steczkowskiej zapraszają uczestników do świata dźwięków kreowanego poprzez śpiew.
W dzisiejszych czasach nieczęsto mamy okazję spotykać się , aby wspólnie pomuzykować. Warsztaty chóralne stwarzają taka możliwość wszystkim uczestnikom bez względu na stopień rozśpiewania, czy wykształcenia muzycznego.
Program warsztatów chóralnych zwraca szczególna uwagę na potencjał twórczy Warsztatowicza, jego zadaniem jest odkrycie i rozbudzenie ukrytych możliwości i talentów oraz ich rozwijanie poprzez śpiew chóralnych, zabawy muzyczne, słuchanie nagrań wszystkich rodzajów chórów na światowym poziomie, oglądaniu starannie wybranych filmów muzycznych i musicali oraz uczestniczeniu w improwizacjach muzycznych ” na żywo “.
Głównym założeniem programowym warsztatów chóralnych jest zachęcenie i ośmielenie ludzi do zaśpiewania w chórze podczas Wielkiego Przedstawienia, który jest koncertem są wystawionym publicznie.
Równie ważnym celem warsztatów jest określenie wrodzonych zdolności muzycznych oraz określenie stopnia ukształtowania tych zdolności.
Warsztaty uczą współpracy dążącej do jednolitego i pięknego współbrzmienia w dwu, trzy i czterogłosie, pobudzają kreatywność muzyczną, wyciszają wewnętrznie, wyczulają na różnorodność barwy poszczególnych głosów i ich indywidualnego brzmienia.
Z uwagi na to, że uczestnicy reprezentują bardzo zróżnicowany poziom zdolności muzycznych konieczne jest już na samym początku określenie poziomu tychże zdolności. Odbywa się to w formie indywidualnych przesłuchań, które określają stopień rozśpiewania danej osoby, wrodzone zdolności muzyczne, poczucie rytmu, słuch intonacyjny i harmoniczny, rodzaj barwy głosu, oraz jego skalę, a także wskazuje przynależność głosową w chórze.
Zajęcia warsztatowe są bardzo urozmaicone, dzięki czemu wyzwalają ogromną aktywność i twórcze pomysły Warsztatowiczów, które z chęcią realizują, rozwijają wyobraźnię muzyczną i uwrażliwiają na piękno muzyki. Proponują również zajęcia ruchowe, które stają się ulubioną formą zabaw muzycznych, ponieważ dają możliwość spontanicznego ” wyżycia się ” i odreagowują napięcia w ciele.
Wspólne muzykowania kształtuje umiejętność współdziałania w grupie i dążenia do jednego celu, ćwiczy obowiązkowość odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale tez za wszystkich w danym głosie ( np. za sopran, czy alt ).
Podczas ćwiczeń i zajęć na warsztatach chóralnych duży nacisk położony jest na przestrzeganie prawidłowej postawy przy śpiewie, ułożenie szczęki , języka, ust, ramion, kształcenie prawidłowego oddechu, są również ćwiczenia na estetyczny chód i siedzenie, trzymanie nut.
Realizowane są schematy rytmicznej w układach przestrzennych, zabawy i scenki z równoczesnym śpiewaniem i grą na instrumentach perkusyjnych.
Każdy Warsztatowicz jest zachęcany do tworzenia własnych piosenek i akompaniamentu do nich oraz improwizacji muzycznych. Bardzo ważnym aspektami edukacyjnym warsztatów jest uświadomienie uczestnikom, że głosem można wyrażać siebie jako indywidualność oraz włączyć się w społeczne kontakty, natomiast poprzez słuchanie człowiek ” nastawia się ” na otoczenie, w którym coś się dzieje, muzyka jest niezwykłym bodźcem estetycznym kształtującym człowieka ku dojrzałej, spójnej osobowości.
Podczas warsztatów chóralnych Warsztatowicz dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy związanych z własnym głosem. Omawiane są w tym zakresie następujące zagadnienia:
głos ludzki jako instrument, dźwięk jako zjawisko akustyczne, cechy dźwięku, zjawiska dźwiękowe, co to jest wyobraźnia dźwiękowa, na czym polega inteligencja muzyczna, czysta intonacja, markowanie, jak opanować prawidłową wibrację głosu, co to są dźwięki przejściowe, koguty, kiksy, co kryje w sobie określenie – technika krycia głosem, rejestry głosowe, falset, jaka jest rola spółgłosek i samogłosek w śpiewie, co to jest oddech dobierany i podparcie oddechowe.
Omawiane są również problemy zdrowotne związane z głosem i przykłady prawidłowego dbania o głos w sensie fizjologicznym i psychicznym, czyli o higienie głosu oraz szkodliwości krzyku, nadwyrężania i przesilania głosu. Zwraca się tez uwagę młodych ludzi na potrzebę ciszy jako czynnika odprężającego i pożądanego dla naszego aparatu słuchowego.
Warsztaty chóralne przenikają i wzajemnie się uzupełniają w połączeniu z Warsztatami Instrumentalnymi i z Warsztatami Emisji Głosu.
Warsztatowicze mają możliwość uczestniczenia we wszystkich warsztatach związanych z muzyką, co pozwala im dostrzegać muzykę w szerokiej perspektywie.
Wielkie Przedstawienie jest podsumowaniem i zaprezentowaniem efektów pracy warsztatów chóralnych i to zarówno w formie śpiewu chóralnego, zespołowego ( w trakcie warsztatatów najzdolniejsi Warsztatowicze pracują w mniejszych grupach ) jak i solowego.