Indywidualna emisja głosu

Warsztaty z emisji głosu są skierowane dla osób, które wykazują zainteresowanie śpiewem solowym. Często okazuje się, że są to osoby obdarzone bardzo dobrym materiałem głosowym, ale nie posiadające żadnej wiedzy i umiejętności technicznych w tym zakresie.

Śpiew jest czynnością, nad którą należy bardzo regularnie i metodycznie pracować. Młody wokalista musi opanować: prawidłowy sposób oddychania, oparty na intensywnej pracy przepony, -miękki sposób atakowania dźwięków (jest to związane z prawidłową bądź nie pracą strun głosowych), – prawidłową i efektywną artykulację, oraz coś co jest bardzo trudne do opanowania – maksymalne wykorzystanie rezonansu(umiejętność takiego ukierunkowania fali dźwiękowej, aby pobudzając rezonatory głosowe uzyskać jak najlepsze wzmocnienie tonu podstawowego głosu).
Te poszczególne czynności muszą być wykonywane równocześnie i w sposób prawidłowy.

Nie jest to proste, ale poprzez odpowiednie ćwiczenia głosowe oraz dobór trafnego repertuaru można uzyskać wspaniałe efekty, wymaga to jednak absolutnie indywidualnego podejścia do ucznia.

Biorąc pod uwagę dość młodą grupę Warsztatowiczów konieczne jest bardzo delikatne prowadzenie głosu, ale równocześnie należy zastosować szereg wprawek, które pozwolą na ogólne rozśpiewanie się , poszerzenie skali głosu oraz uzyskanie pewnych umiejętności technicznych umożliwiających wykonywanie łatwych, a z czasem trudniejszych utworów muzyki klasycznej. Repertuar również powinien być dobrany indywidualnie, zgodnie z możliwościami danego Warsztatowicza.

W zależności od możliwości głosowych i zdolności muzycznych warsztatowicza proponowane są następujące ćwiczenia wokalne:
ćwiczenia wokalne N. Vaccaia , Concone, Lutgena, proste pieśni takich kompozytorów jak S.Moniuszko, F.Chopin, F. Schubert, W.A. Mozart, proste arie starowłoskie aż po duety z pięknych kompozycji J. Ruttera czy A.L.Webbera.

Takie spotkanie z muzyką może wspaniale zaowocować chęcią bycia ze sztuką całe życie, może zapalić w sercu dziecka chęć tworzenia i wykonywania muzyki ambitnej, może wytyczyć fascynującą drogę życiową, której może nigdy by ono nie odkryło, gdyby nie możliwość uczestniczenia w takich warsztatach.

 

Skip to content