Jacek Żelazek

Jacek Żelazek

jacek zelazek-02Urodziłem się we 1979 roku we Włocławku. Edukację muzyczną rozpocząłem od skrzypiec i perkusji. Kiedy poznałem bębny afrykańskie zafascynowałem się nimi bez reszty. Jako młody chłopak grałem na congach w różnych zespołach rockowych i jazzowych oraz na perkusji w Big Bandzie w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku.

Wybrałem studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim i początkowo właśnie z nauką wiązałem swoją karierę zawodową. Otrzymałem nagrodę za najlepszą pracę magisterską, z dzieciny socjologii, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Rozpocząłem studia doktoranckie na IS UW i prowadziłem tam zajęcia z metodologii badań socjologicznych.

Kiedy miałem 26 lat moje życie zmieniło się o 180 stopni. Poznałem wtedy meksykańskiego muzyka Davida Saucedo Valle, mojego mistrza. Uczył mnie grania na congach i  innych instrumentach perkusyjnych. Na koniec graliśmy razem w Odo Iravo.

Od najmłodszych lat interesowałem się  rzeźbiarstwem. Wykonywałem rzeźby, którymi obdarowywałem rodzinę, znajomych i nauczycieli. Tę pasję nadal rozwijam przy okazji wytwarzania bębnów. Moim mistrzem, u którego, przez kilka lat, uczyłem się robienia bębnów jest Paweł Myczkowski. Intensywna praktyka zaowocowała w 2010 roku własną już pracownią instrumentów. Dla bębnów porzuciłem karierę socjologa i bębniarstwo nabrało rozmachu: otworzyłem pracownię 13 BĘBNÓW w Koneserze  na warszawskiej Pradze, gdzie prowadziłem warsztaty gry na bębnach i robiłem bębny.

Obecnie mieszkam na wsi w swoich rodzinnych stronach. Wytwarzam najrozmaitsze bębny, pochodzące z różnych stron świata: congi, djembe, dununy, bębny szamańskie, szerokomembranowe, bata, bębny basowe, japońskie bębny Taiko, werble perkusyjne solid shell.

Całym sercem jestem oddany bębnom szerokomembranowym, których najlepsze zastosowanie odkrywam w praktyce terapeutycznej. Regularnie grałem dzieciom z Instytutu Głuchoniemych. Doświadczenie muzykoterapii, kontakt, jaki dzieci nawiązywały z bębnem to jedno z moich najgłębszych życiowych doświadczeń. Bębny leczą, jestem o tym w pełni przekonany.

Prowadzę warsztaty oraz pokazy gry na bębnach w całej Polsce. Jako muzyk współpracuję lub współpracowałem z zespołami: Odo Irawo, The Voices, Flash Mob Orchestra, Florence Jenkins Project, Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Chętnie tworzę i współtworzę z innymi muzykami bębniarskie projekty muzyczne: Żemiga – tańce przy bębnach, Słoma-Etno-SoundSystem, wspólnie ze Słomą i dj China, Los Rumberos de Praha Vieja, wspólnie z kubańskim tancerzem i congistą Rayem Cuza. Gramy także razem z moim najstarszym synem Frankiem.

https://bebnyjackazelazka.pl/

https://www.facebook.com/13-bębnów-207189132645613

https://www.facebook.com/jacek.zelazek.1

 

Skip to content