Jerzy Krystyn Olszewski

Jerzy Krystyn Olszewski

Jerzy Krystyn Olszewski

JERZY KRYSTYN OLSZEWSKI 

Urodzony w 1956 roku w Warszawie w rodzinie architektów.

Szkołę średnią kończył w Singapurze uczęszczając do Szkoły Zjednoczonego Świata (United World College of South East Asia). Po powrocie do kraju ukończył studia na Wydziale Geografii U.W, a następnie pracował naukowo w Zakładzie Hydrologii U.W. do grudnia 1981 roku. W czasie stanu wojennego, usunięty z uczelni zaczął pracować twórczo; rzeźbił w dębie, wykonywał unikatowe kompozycje łączące światło z drewnem i ręcznie czerpanym, ryżowym papierem japońskim. Papiery często zdobił własnoręcznie wykonaną grafiką w japońskiej technice sumi-e. Umiejętności te zdobył, ucząc się sztuki grafiki japońskiej podczas pobytu w Singapurze. W 1982 roku zetknął się z prof. Henrykiem Albinem Tomaszewskim i od tego czasu swoje fascynacje światłem zaczął realizować w formach szklanych. Przez kilka lat był jedynym uczniem i współpracownikiem tego znakomitego artysty. Wtajemniczony w technikę formowania szkła na gorąco oraz jego mechaniczną obróbkę, skierował teraz całą swoją twórczość na szkło i światło. W 1989 roku uzyskał bezterminowe uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu artysty plastyka. Jednocześnie otrzymał uprawnienia czeladnicze w zawodzie elektrotechnika, niezbędne wtedy do samodzielnego produkowania lamp.

Poza kompozycjami ze światłem, wykonuje szklane przedmioty użytkowe oraz małe formy ze szkła optycznego, które rozszczepiając światło dają dodatkowe efekty świetlne.

W 1990 roku zakłada firmę KAMI Sp. z o.o.  (wspólnie z Jackiem Wan). Początkowym zakresem działalności był import dla plastyków i drukarzy, ręcznie czerpanych papierów artystycznych. z Japonii, Włoch, Francji, Niemiec oraz z Polski. W kolejnych latach „Kami” prowadzi działalność usługową w branży reklamowej, usługach aranżacji targowych i wnętrz lokali oraz artystyczną oprawę obrazów.

W latach 1993-1999 tutaj właśnie Jerzy Olszewski sprzedawał swoje  prace (przy ulicy Mazowieckiej 12 w Warszawie).

Od roku 2000 współpracuje z francuską firmą „Mediane Varsovie” jako projektant lamp przy tworzonej kolekcji Art Nature. Podczas międzynarodowych targów oświetlenia „Światło 2000” jego projekt abażur modularny otrzymał główną nagrodę. W tym samym roku abażur modularny otrzymał świadectwo „Dobry Wzór” nadawane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jedna z lamp jego projektu z kolekcji Art Nature otrzymała nagrodę „Wzór Roku 2000” nadaną przez Ministra Gospodarki.

Od roku 2003 współpracuje z Francuzką projektantką Celine Wright, dla której organizuje w Polsce do roku 2010, produkcję wyrobów według jej projektów z zakresu oświetlenia, artykułów dekoracji wnętrz oraz szkła użytkowego, będąc jednocześnie doradcą technicznym przy projektowaniu lamp oraz stosowaniu nowych technologii w oświetleniu.

Wlatach 2005-2006 współpracuje z firmą Aga Light Centrum jako New Produkt Manager, projektując techniczne oprawy oświetleniowe, które zostały wdrożone i są produkowane do tej pory.

Od 2007 otworzył własną pracownię „ARTIVITY” „Wzornictwo Inspirowane Pasją

Obecnie współpracuje z francuską firmą PROCÉDÉS CHÉNEL INTERNATIONAL, której jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce, projektując lampy z niepalnych papierów oraz tworząc „architekturę z papieru” w postaci papierowych sufitów podwieszanych, parawanów i papierowych mebli.

WAŻNIEJSZE WYSTAWY:

  1. Galeria Grażyny Hase

Galeria przy Rynku

  1. Kopenhaga

Singapur – (Galeria Art. Link)

Moskwa (Dni Kultury Polskiej)

  1. Galeria Grażyny Hase

Brasilia (pierwsza nagroda w konkursie Małych Form Szklanych)

Hamburg – RFN (Galerie Meißner)

1989 Malmö – Szwecja (Malmö Börshus)

  1. Kirke Sonnerup k/Kopenhagi

Harlev k/Kopenhagi (Galeria – Miejski Dom Kultury, Dni Kultury Polskiej)

  1. Neapol – Włochy (PIHZ)

1993 Bohum – RFN

  1. Padva – Włochy  (Targi Polskiej Sztuki organizowane przez PIHZ)
  2. Kami- Warszawa
  3. Kami- Warszawa
  4. Paris Lumičre – Paryż

2005 – Padva

Prace w muzeach w Polsce, Danii i RFN

 

strona internetowa: www.artivity.pl

Skip to content